Członek stowarzyszenia

 

Lista wystawców

Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna

10-017 Olsztyn, ul. Staromiejska 1
tel.: (+48 89) 535 35 65
e-mail:
www.mazurytravel.com.pl

W naszym regionie znajdują się wspaniałe zabytki architektury i techniki, między innymi Kanał Elbląski. Nasza przyroda jest piękna i nieskażona przemysłem. Mamy różnorodną bazę noclegową. Polecamy turystykę aktywną - rowery, kajaki, żagle, konie. Zapraszamy do Krainy Tysiąca Jezior!

 

Szlakiem Rzeki Krutyni

Szlak kajakowy rzeki Krutyni liczy przeszło 100 km i przebiega przez najcenniejsze przyrodniczo tereny Mazur. Szlak jest bardzo malowniczy i urozmaicony krajobrazowo. Stanowi go kilkanaście jezior połączonych ze sobą strugami. Najdłuższą z nich jest licząca 26 km rzeka Krutynia, od której przyjęto nazwę dla całej trasy. Przeszło połowa szlaku przebiega przez tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Spotkać można tu wiele cennych okazów fauny i flory.
 
Krutynia wśród innych szlaków kajakowych wyróżnia się dobrze zorganizowaną siecią stanic wodnych PTTK. Jest ich 10 i są rozmieszczone w taki sposób, iż nawet mało wykwalifikowany kajakarz może pokonać dystans dzielący kolejne. Wszystkie stanice zapewniają możliwość noclegów w domkach i na polu namiotowym, posiadają również małe restauracje serwujące specjały miejscowej kuchni. 
 
Szlak można pokonać samodzielnie wypożyczając kajak bądź skorzystać z oferty spływów zorganizowanych. Aby w pełni cieszyć się urokami okolicy na spływ najlepiej przeznaczyć kilka dni. Jako miejsce rozpoczęcia spływu polecamy pierwszą na szlaku stanicę wodną PTTK w Sorkwitach.
 

www.mazurypttk.pl

 

Kanał Elbląski – statkiem po trawie

Są tylko dwa miejsca na świecie, gdzie statki pływają po trawie i pod górę: Kanał Morrisa w Stanach i Kanał Elbląski w Polsce. Ale tylko u nas funkcjonuje on ciągle przy zastosowaniu tej samej zabytkowej XIX- wiecznej maszynerii, będącej połączeniem ludzkiego geniuszu i sił natury. Kanał ma ponad 80 km długości, dzięki 5 pochylniom pokonuje różnicę poziomów 99,5 metra. Jego duszę czuć we wnętrzu wiekowych maszynowni i w momencie, gdy statek znika w tunelu zieleni drzew i roślinności. Gdy staniemy w pobliżu jednej z pochylni, możemy zobaczyć, jak na tle zwartej ściany lasu pojawia się biały statek sunący ponad łąkami i powoli podjeżdża pod stromą górę. Wszystko porusza się siłami natury. Nie słychać pracy silników, kłęby dymu nie zanieczyszczają krajobrazu, słychać tylko szum spadającej wody napędzającej koła zamachowe i lekki zgrzyt przesuwającej się liny. Na każdej pochylni kilkudziesięciotonowy statek wciągany jest na wysokość 20 m.
Pierwsze statki popłynęły Kanałem w 1860 roku.

www.zegluga.com.pl

Kategoria: Oferta szkoleniowa i turystyczna
Powrót