Lista wystawców

MIASTO GDYNIA 

Urząd Miasta Gdyni

aleja Marszałka Piłsudskiego 52/54
81-382 Gdynia,
tel. (+48 58) 66 88 000
fax: (+48 58) 62 09 798
e-mail:
www.gdynia.pl

Bliżej — domy jak pudełka, 
dalej — las jak dywan, 
a w oddali, hen po fali 
biały okręt pływa. […]             

W strofie otwierającej wiersz pt. „Gdynia” Wanda Chotomska zawarła kwintesencję miasta
z morza i marzeń. Strzeliste klify, piaszczyste plaże, wszechobecna zieleń i życie przy akompaniamencie szumu morskich fal sprawiają, że życie tutaj jest prostsze.

Nie da się ukryć, że historia i kultura Gdyni nierozerwalnie związane są z morzem. To miasto
z żeglarskim DNA, nie bez powodu nazywane Żeglarską Stolicą Polski. Najwięcej wrażeń dostarczają zmagania na wodzie. Wyjątkowe położenie Gdyni daje organizatorom regat nieograniczone możliwości. Rywalizacja w pobliżu plaży sprawia, że obserwowanie wysiłków żeglarzy dostarcza niezapomnianych wrażeń.


 

Volvo Gdynia Sailing Days to najbardziej prestiżowy cykl regat w kraju i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego. Co roku do Gdyni przyjeżdżają zawodnicy i zawodniczki z całego globu, aby rywalizować w najważniejszych żeglarskich klasach świata. Na starcie nie brakuje najlepszych Polaków, a także gwiazd światowego formatu.

W 2018 roku w zmaganiach wzięło udział ponad 2000 uczestników z 44 krajów. W ramach 19. edycji rozegrano m. in. mistrzostwa świata juniorów klasy Laser 4.7, mistrzostwa świata do lat 21 klas Laser Standard i Laser Radial czy mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49er FX i Nacra 17.

 

 

VGSD to wielkie sportowe święto nie tylko na wodzie, ale również na lądzie. Mieszkańcy i turyści mogą poznać żeglarzy w Marinie Gdynia, wziąć udział w strefie aktywności na plaży Gdynia Śródmieście czy Festiwalu Filmów Żeglarskich, który odbywa się w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W lipcu 2018 roku Gdynia była gospodarzem Mistrzostw Świata klasy 505 – uznawanej za jedne z najszybszych łódek regatowych. Na starcie stanęło 127 duetów z 14 krajów, z których najlepsi okazali się Niemcy Lutz Stengel oraz Holger Jess.

W przeszłości mistrzostwa świata odbywały się w tak prestiżowych lokalizacjach jak: San Francisco, Palermo, La Rochelle czy Barbados. Poprzednią europejską areną goszczącą jedną z najbardziej popularnych klas żeglarskich było Weymouth, będące oficjalnym akwenem rozgrywanych w 2012 roku igrzysk olimpijskich w Londynie.

Gdynia jest również jednym z gospodarzy Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Impreza organizowana jest przez Pomorski Związek Żeglarski z inicjatywy mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza i angażuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z Gdańska i Sopotu oraz Gdyńskie Centrum Sportu.

 

 

Historyczną i niezwykle ważną imprezą żeglarską jest również Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej organizowana przez Yacht Club Stal, Gdynia. Zasady są proste – wygrywa najlepszy: liczy się bezwzględna kolejność na mecie. Oprócz tego prowadzona jest klasyfikacja w trzech grupach długości jachtów jednokadłubowych, klasa wielokadłubowców i klasa łódek mieczowych.

 

Kategoria: Inne, Oferta szkoleniowa i turystyczna
Powrót