Pobierz przewodnik targowy

Edycja 2017

29. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w Warszawie

W dniach 16-19 marca 2017 roku w Warszawie odbyły się największe w tej części Europy Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Po raz dwudziesty dziewiąty na targach spotkali się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy. Luksusowe łodzie motorowe, jachty żaglowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny można było podziwiać w Centrum MT Polska przy ulicy Marsa 56c w Warszawie.

W tym roku swoją ofertę na Targach zaprezentowało ponad 432 wystawców z Polski i zagranicy. Zwiedzający podczas imprezy  mogli obejrzeć sto kilkadziesiąt łodzi motorowych i jachtów żaglowych, w tym także pontony, RIBy, skutery wodne i inne  jednostki  pływające. Na Targach prezentowane były akcesoria żeglarskie, silniki, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, instrumenty do nawigacji i elektronika jachtowa. Tradycyjnie nie zabrakło nowości i premier, które wystawcy przygotowali na nadchodzący sezon. Były też oferty producentów i dystrybutorów odzieży żeglarskiej i sportowej oraz regiony turystyczne z kraju i zagranicy, które prezentowały swoje atrakcje związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodą i na wodzie. Na targach promowały się także wodne szlaki turystyczne, czartery, akweny żeglarskie, mariny oraz ciekawe miejsca do uprawiania sportów wodnych. Tradycyjnie wizyta na Targach była dla wielu naszych gości dobrym momentem, aby zdecydować o planach na zbliżające się wielkimi krokami wakacje. Łącznie Targi odwiedziło 27 634 miłośników sportów wodnych z całej Polski. 

Partnerem Targów WIATR i WODA był Magazyn „Żagle”, Sponsorem firma Henri Lloyd, a Partnerem Strategicznym – Miasto Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.

Ciekawą ofertę zaprezentowała na Targach firma „Dobre Jachty”. Obok tradycyjnie już pokazywanych motorówek Jeanneau zobaczyliśmy po raz pierwszy w Polsce łodzie Invictus. Ta włoska marka o dużym doświadczeniu znana jest dzięki swym pięknym i szybkim łodziom motorowym, które można spotkać niemal w każdej europejskiej marinie, a głównym wyznacznikiem producenta jest dbałość o wykończenie i wyjątkowa włoska elegancja. Na stoisku Dobrych Jachtów zaprezentowane zostały także  bestsellery ze stoczni Jeanneau, czyli łodzie motorowe Merry Fisher 695 i Merry Fisher 895.

Prawdziwie bogactwo wyboru łodzi motorowych można było znaleźć na jednym z  największych stoisk na Targach firmy Power Boats Poland.

Bogatą ofertę łodzi zaprezentowała na swoim stoisku firma: Astex Łodzie – Regal 26 Express i 2800 Bowrider oraz MYC Poland – Chaparral 225 SSi Cuddy, 257 SSX Bowrider i 307 SSX Bowrider. Na targach pojawiło się także wiele nowych marek łodzi motorowych m.in.: pokazywany po raz pierwszy w Polsce Rio Espera 34  w stoisku Sellite Yachts czy Sessa Marine z modelem C 35.

Na stoisku Taurus Sea Power znaleźć można było nowości ze świata sportów wodnych:  najnowsze skutery Sea-Doo, niezawodne silniki Evinrude E-TEC G2 oraz łodzie motorowe Four Winns Boats, Glastron Boats i Scarab Boats.

Na targach pojawiły się także premiery dedykowane amatorom pływania w ciszy pod żaglami: Pierwsza z nich to Antila 24.4 – niespełna siedmioipółmetrowy jacht turystyczny do wygodnego żeglowania po jeziorach, autorstwa Jacka Daszkiewicza. Premierową prezentację będzie miał także oryginalny jacht Tomasza Siwika – TES 246 Versus. Jednostka mierzy niecałe 7,5 m długości, można nią więc pływać bez uprawnień, a jej szerokość nie przekracza 2,55 m – można więc ją transportować po drogach publicznych. Trzecia nowość to gratka dla żeglarzy aktywnych – bezmieczowy katamaran TopCat X4, prosty w żeglowaniu, przeznaczony dla żeglarzy na każdym poziomie. Na czas targów importer – Topcat Polska – przygotował promocyjne warunki jego sprzedaży.

 

Targowy program wydarzeń

Spotkania ze znanymi żeglarzami, gwiazdami sportów wodnych i podróżnikami, relacje z regat, dalekich wypraw oraz zapowiedzi kolejnych wyczynów związanych z wodą to tradycja Targów WIATR i WODA.

Jednym z gości tegorocznych Targów był Szymon Kuczyński, który w zeszłym roku zakończył z sukcesem swój, trwający blisko 16 miesięcy, samotny rejs dookoła świata, zdobywca Nagrody Rejs Roku – Srebrny Sekstant oraz tytuł Żeglarza Roku 2016 Magazynu WIATR. Odwiedzający Targi mogli także na żywo zobaczyć jacht Maxus 22, na pokładzie którego Szymon Kuczyński walczył z żywiołami.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Laurą Dekker, młodziutką holenderską żeglarką, która solo okrążyła świat. Podczas Targów Laura opowiadała o najciekawszych wydarzeniach związanych z jej rejsem, w który wybrała się w wieku zaledwie piętnastu lat. Wcześniej pokonując na sali sądowej opór nieprzychylnych jej pomysłowi holenderskich władz oraz krytykę społeczną.

Już po raz drugi goście Targów mogli spotkać się z Tomem Cunliffem, kultową postacią   w angielskojęzycznym świecie żeglarskim, autorem wielu książek, publikacji i filmów, od lat mającym własną stałą rubrykę w kultowym magazynie żeglarskim „Yachting Monthly”. Tym razem Tom Cunliffe udzielał rad radził jak zostać dobrym skiperem. W programie tegorocznych Targów nie zabrakło spotkań z polskimi żeglarzami, którzy realizują wybitne projekty, ruszają w dalekie rejsy oraz startują w międzynarodowych regatach na całym świecie. Gośćmi spotkania byli Mateusz Kusznierewicz, Przemysław Tarnacki, Dominik Życki, Artur Skrzyszowski i Jacek Siwek. Odbyło się także spotkanie żeglarzami z Kadry Narodowej i omówienie programu przygotowań do Igrzysk olimpijskich Tokio 2020

Tradycyjnie miłośników kajakarstwa zaprosiliśmy na sobotni Dzień Kajakarza. Powstały przy współpracy z Magazynem „Wiosło” program, wypełniły ciekawe spotkania, prezentacje i wykłady, podczas których każdy miłośnik kajakarstwa mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Podczas Targów odbyło się także kilka spotkań skierowanych do Wystawców Targów. Jednym z nich był kilkugodzinny panel dotyczący designu i projektowania jachtu przygotowany przez studio projektowe Kaniewski Design. Drugim wydarzeniem była  konferencja zorganizowana przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych poświęcona oraz jej wpływowi na rozwiązania projektowo-konstrukcyjne. 

 

Wyróżnienia i nagrody

Jak co roku na Targach zostały wręczone najważniejsze nagrody branży sportów wodnych przyznawane przez branżowe organizacje. Podczas wieczornego spotkania wystawców swoje nagrody wręczył Polski Związek Żeglarski, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „Polskie Jachty” oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Na targach poznaliśmy także zwycięzców w organizowanym wspólnie przez PZŻ i PTTK konkursie „Przyjazny Brzeg”.

Pierwszego dnia Targów wręczono także nagrody w siódmej edycji konkursu Leatherman Jacht Roku 2017 w Polsce. Do konkursu producenci i importerzy zgłosili łącznie 42 konstrukcje, przy czym 19 z nich napędzanych było siłami natury, 23 zaś mechanicznie. Zwycięzcy swoje statuetki odbierali z rąk gościa specjalnego Targów - Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Po raz kolejny na Targach w Warszawie redakcja Magazynu „Żagle” wręczyła jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju - nagrodę im. Leonida Teligi.

Podczas Targów przyznano także najważniejsze targowe nagrody Gwoździe Targów w pięciu kategoriach:

  • JACHT ŻAGLOWY MAŁY – Antila 24.4 zgłoszony przez stocznię Antila Jacht
  • Wyróżnienie - TES 246 Versus zgłoszony przez stocznię TES Tomasz Siwik
  • JACHT ŻAGLOWY DUŻY – Hornet Exclusive ze stoczni Yacht Hornet
  • JACHT MOTOROWY MAŁY – Regal 26 Express zgłoszony przez firmę Astex Łodzie
  • Wyróżnienia - Janmor 700 zgłoszony przez stocznię Janmor. oraz Viper 243 zgłoszony przez firmę AtSea
  • JACHT MOTOROWY DUŻY – Merry Fisher 895, zgłoszony przez firmę Dobre Jachty
  • Wyróżnienie - Rio Espero, zgłoszony przez firmę Sellite Yachts
  • SPRZĘT I WYPOSAŻENIE – Komunikator satelitarny Garmin InReach, zgłoszony przez firmę Garmin Polska

Wyróżnienia:

  • pianka z oddychającego neoprenu Shadow 2MM Ventiprene, zgłoszona przez firmę Henri Lloyd
  • składany kajak pneumatyczny KXone Slider 485, zgłoszony przez firmę Mavest

Poznaliśmy także zdobywców nagrody w konkursie za najładniejsze stoisko Targów a tegorocznym zwycięzcą została firma WEBASTO PETEMAR, przyznano również dwa wyróżnienia: dla firmy TAURUS SEA POWER oraz dla firmy POWER BOATS POLAND.

Dziękujemy za udział w 29. Targach Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w Warszawie.

 

Pliki do pobrania

Newsletter