Targi w Warszawie

27. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji

WIATR i WODA

12 - 15 lutego 2015

Centrum Wystawiennicze przy ul. Marsa w Warszawie

 

W dniach 12-15 lutego 2015 roku w Warszawie odbędą się największe w tej części Europy Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Po raz dwudziesty siódmy na targach spotykają się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy. W tym roku najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski, motorowodny i do nurkowania podziwiać będziemy w Centrum Targowym przy ulicy Marsa w Warszawie.

Mimo zimowej aury w halach targowych poczujemy gorącą atmosferę nadchodzącego lata. Oprócz pięknych jachtów żaglowych, luksusowych łodzi motorowych, pontonów, RIBów, skuterów wodnych i innych jednostek pływających, na targach można będzie znaleźć akcesoria żeglarskie, silniki, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, instrumenty do nawigacji i elektronikę jachtową. Tradycyjnie nie zabraknie nowości i premier, które wystawcy przygotowali na nadchodzący sezon. Będą też oferty producentów i dystrybutorów odzieży żeglarskiej i sportowej oraz regiony turystyczne z kraju i zagranicy, które zaprezentują swoje atrakcje związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodą i na wodzie. Na targach promować się będą także wodne szlaki turystyczne, czartery, akweny żeglarskie, mariny oraz ciekawe miejsca do uprawiania sportów wodnych. To dobry moment aby zdecydować o planach na zbliżające się wielkimi krokami wakacje. Nie zabraknie również sprzętu do uprawiania kajakarstwa i windsurfingu. Wizyta na targach będzie także okazją do zapoznania się
z niezwykle bogatą ofertą firm z branży nurkowej oraz zaplanowania nurkowych wakacji w wymarzonym miejscu na świecie. Na miłośników wielkiego błękitu w targowym MIASTECZKU NURKOWYM czekać będzie mnóstwo atrakcji, nowości sprzętowych i ofert szkoleniowych. Łącznie swoją ofertę na Targach WIATR i WODA 2015 zaprezentuje ponad 430 wystawców z Polski i zagranicy. Partnerem Targów WIATR i WODA jest Magazyn „Żagle”, Sponsorem firma Henri Lloyd a Miastem Partnerskim – Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.

 

Szczegółową zapowiedź oferty wystawców prezentowanej na targach autorstwa Dominika Życkiego, Szefa Działu Techniki Magazynu „Żagle” i Stanisława Iwińskiego, Redaktora Działu Moto Magazynu „Żagle” z marcowego numeru miesięcznika, publikujemy  poniżej dzięki uprzejmości redakcji „Żagli”.

 

Targowy program wydarzeń

Spotkania ze znanymi żeglarzami, gwiazdami sportów wodnych i podróżnikami, relacje z regat, dalekich wypraw oraz zapowiedzi kolejnych wyczynów związanych z wodą to tradycja Targów WIATR i WODA. W tym roku gościem specjalnym targów będzie Aleksander Doba – człowiek, który jako pierwszy na świecie pokonał dwukrotnie kajakiem Ocean Atlantycki i jest tegorocznym nominowanym do konkursu National Geographic o tytuł Podróżnika Roku. Zapraszamy także na wyjątkowe spotkanie z Jean Marie Finot - światowej sławy konstruktorem, autorem projektów i architektem najsłynniejszych jachtów oceanicznych, które zwyciężały we wszystkich najważniejszych regatach na świecie.

Coroczną tradycją targów jest sobotni Dzień Kajakarza. Powstały przy współpracy z Magazynem „Wiosło” program, także w tym roku wypełnią ciekawe spotkania, prezentacje i wykłady.

Wyróżnienia i nagrody

Rangę Targów WIATR i WODA podkreślają także wręczane co roku najważniejsze nagrody branżowe, w tym „Jacht Roku w Polsce (Polish Yacht of the Year)” Magazynu „Żagle”, „Gwoździe Targów WIATR i WODA” im. Jerzego Fijki, Nagrody w Konkursie „Przyjazny Brzeg”, Nagrody „Regaty Roku”, Nagrody im. Leonida Teligi oraz nagrody Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Motorowodnego i Sportów Wodnych, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a także wyróżnienia w konkursie na najładniejsze stoisko na Targach WIATR i WODA 2015.

Strefa dla najmłodszych

Najmłodszych gości zaprosimy na targach do odwiedzenia stoiska Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, na którym będzie można zdobyć wiedzę żeglarską, nauczyć się wiązania węzłów, zbadać właściwości wody, nauczyć się składania łódek orgiami, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy czy wziąć udział w zawodach w przeciąganiu liny.


Kiedy na targi?

27. edycja Targów WIATR i WODA tradycyjnie trwać będzie 4 dni.

12 lutego, w godz. 11.00-17.00 (od 11.00 do 15.00 wstęp na targi zarezerwowany jest dla publiczności branżowej, zaproszonych gości i przedstawicieli mediów)

13 lutego, w godz. 10.00-18.00

14 lutego, w godz. 10.00-18.00

15 lutego, w godz. 10.00-16.00

Uroczyste otwarcie Targów WIATR i WODA: 12 lutego o godz. 12.00 (scena targowa).

 

Cennik biletów sprzedawanych w kasach targowych*

 • Bilet normalny: 28 zł
 • Bilet ulgowy: 20 zł

Cennik biletów sprzedawanych drogą internetową (www.biletynatargi.pl)*

 • Bilet normalny: 23 zł
 • Bilet ulgowy: 15 zł

* Bilet upoważnia do jednokrotnego wstępu na 27. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w dniach 12-15 lutego 2015.

 

Zasady wstępu

Bilet ulgowy przysługuje (za okazaniem stosownej legitymacji):

 • uczniom powyżej 12 roku życia
 • studentom do 26 roku życia
 • emerytom i rencistom
 • certyfikowanym płetwonurkom w stopniu podstawowym/OWD i średnio zaawansowanym/AOWD po okazaniu ważnej licencji i dokumentu ze zdjęciem

 

Wstęp wolny przysługuje:

 • osobom z widoczną niepełnosprawnością w towarzystwie opiekuna
 • dzieciom poniżej 12 roku życia
 • seniorom po 70 roku życia (po okazaniu dowodu osobistego)
 • certyfikowanym płetwonurkom w stopniu Divemaster/P3 /Nurek Przewodnik/Instruktor po dokonaniu akredytacji przez stronę www.biletynatargi.pl i okazaniu ważnej licencji i dokumentu ze zdjęciem
 • dziennikarzom po dokonaniu akredytacji przez stronę www.biletynatargi.pl i okazaniu na targach legitymacji prasowej lub imiennej wizytówki potwierdzającej pracę / współpracę z redakcją

27. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA 2015                        www.wiatriwoda.pl

Termin:                                 12-15 lutego 2015 roku

Miejsce:                                 Centrum Targowe ul. Marsa 56 c, Warszawa

Organizator                          YACHT EXPO sp. z o.o.

Organizator wykonawczy   Murator EXPO sp. z o.o.

Partner Targów                    Magazyn Sportów Wodnych „Żagle”

Członek Stowarzyszenia    IFBSO

Patronat honorowy             Minister Sportu i Turystyki – Andrzej Biernat

Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych

Polski Związek Żeglarski

       Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Polski Związek Kajakowy

Sponsor                                Henri Lloyd

Miasto Partnerskie              Gdynia – Żeglarska Stolica Polski

Patronat medialny              waspar.pl

zagle.com.pl

Magazyn „Podróże”

Magazyn Kajakowy „Wiosło”

Radio WAWA

TVN Meteo

Magazyn Żeglarski

Divers24

Magazyn BlueLife

Współpraca medialna          Dziennik „Metro”

Magazyn „Skipper” (Ukraina)

Magazyn „Wiatr”

 

Informacje dodatkowe:       Marta Bryk

tel. (22) 829 66 70 tel. kom. 600 904 009

e-mail: mbryk@muratorexpo.pl


Żaglowe nowości na targach

 

Dominik Życki

 

Tradycyjnie już przed Targami WIATR i WODA staramy się poinformować naszych czytelników o najciekawszych, a przede wszystkim nowych jachtach żaglowych, które pojawią się na wystawie. W tym roku, w nowym miejscu, premierowych prezentacji nie zabraknie i wszystko wskazuje na to, że najwięcej będzie wśród nich jednostek śródlądowych.

 

Nawet, jeśli ktoś przychodzi na wystawę tylko w celach towarzyskich bądź wyszukując konkretnej usługi lub towaru, z przyjemnością ogląda wystawione jachty. To one są największym magnesem przyciągającym publiczność, która z przyjemnością ogląda najnowsze modele, choćby nawet nie będące jeszcze w zasięgu możliwości finansowych. Jak co roku wypytaliśmy więc wystawców, które z oferowanych przez siebie jachtów pokażą na WIATR i WODA.

 

Ciekawe premiery

Jeden z największych hitów wystawy zapowiada się na stoisku stoczni Atila Yachts. Stocznia z Radomia planuje zaprezentować w Warszawie swoją nową, przepiękną i elegancką Antilę 33. Zaprojektowany przez Michała Orycha (syna znanego przed laty Adama Orycha) jednostka z dwoma szeroko rozstawionymi kołami sterowymi i niezwykle przestronnym wnętrzem jest odpowiedzią stoczni na niesłabnące zainteresowanie czarterami dziesięciometrowych jachtów na Mazurach. Jednostka stanie w szranki w konkursie na Gwóźdź Targów WIATR i WODA z niemniej nowoczesnym Maxusem 26, którego produkująca go stocznia Northman zaprezentuje na Targach WIATR i WODA w dwóch wersjach: balastowo-mieczowej i kilowej. Ten typowy jacht turystyczny, nieco mniejszy od Antili, przeznaczony głównie na Mazury, zaprojektował Jacek Daszkiewicz. Dla miłośników jednostek z Węgorzewa mamy kolejną dobrą wiadomość – Northman po raz drugi pokaże na WIATR i WODA Maxusa 33.1 RS, zwycięzcę testu porównawczego 10-metrowych jednostek mazurskich, przeprowadzonego przez „Żagle”.

 

Zwolennicy mniejszych jachtów śródlądowych powinni odwiedzić stoisko Solina Yachts, na którym będzie można obejrzeć prawie nową (premiera była na Boatshow) Solinę 22 – typowy, 4-osobowy jeziorowy cruiser zaprojektowany przez Andrzeja Skrzata. Popieramy produkcję jachtów tej wielkości – najlepiej chyba pasującej do naszego śródlądzia.

Z roku na rok poszerza swą ofertę Dalpol Yacht z Siemianowic Śląskich. W tym roku stocznia ta będzie produkowała aż 9 modeli, w tym jeden zupełnie nowy – Phobosa 24.5. Który zobaczymy na targach? To jeszcze się okaże tuż przed targami. Jest pewna szansa na premierę nowej jednostki, ale nie wiadomo, czy stocznia wyrobi się z prototypem.

 

Innym smakowitym kąskiem dla miłośników żagli będzie niewielka, odkrytopokładowa łódeczka Albatros 4.30, niezwykle szybka i jednocześnie łatwa w żeglowaniu i bezpieczna, skonstruowana przez Jean Marie Finot. Ten światowej sławy projektant, związany z największymi stoczniami, będzie obecny na naszych targach! Planowane jest otwarte dla publiczności spotkanie z nim a jak poinformowali nas przedstawiciele firmy DAS Yacht Center, która zaprosiła konstruktora na targi, będzie można porozmawiać z nim także na stoisku firmy przez cały okres trwania wystawy.

 

Podobnie dla czystej przyjemności żeglowania stworzona została inna łódź - najmniejszy z rodziny Elanów, model E1. Ten relatywnie tani, szybki jacht kabinowy typu performance-cruiser z podnoszonym kilem, trafił do oferty czarterowej firmy ATSEA, która zaprezentuje go na Wiatr i Woda a następnie udostępni do wypożyczenia razem w przyczepą – a to świetna opcja szybkiego żeglowania na weekendy czy regaty. Warto tu dodać, że ATSEA jest od niedawna oficjalnym i jedynym przedstawicielem stoczni Elan i Impression Yachts w naszym kraju.

 

Sprawdzone konstrukcje

Jednak targi to nie tylko nowości i jestem przekonany, że znaczna część zwiedzających przychodzi na wystawę także po to, by zdobyć informacje o jednostkach produkowanych już od jakiegoś czasu. Dla nich ciekawa będzie z pewnością oferta najważniejszego gracza na polskim rynku jachtów żaglowych, Delphii. Stocznia z Olecka zaprezentuje w tym roku swoją podstawę floty mazurskiej – Philę 900 oraz Delphię 33 MC. Obie jednostki są z założenia cruiserami śródlądowymi, pierwsza z nich wygodna, druga wręcz komfortowa, jeśli chodzi
o ilość oferowanego miejsca. Warto zapoznać się z listą ich wyposażenia podstawowego – w większym z jachtów obejmuje liczne udogodnienia, m.in. bramkę kładzenia masztu, koło sterowe, silnik stacjonarny, itp.

 

Wiele polskich stoczni produkuje jachty wyłącznie na eksport nie zwracając większej uwagi na polski rynek. Z tego trendu wyłamała się stocznia Scandinavia, która w ubiegłym sezonie zmodyfikowała swą ofertę z myślą o polskich klientach. Przede wszystkim Scandinavia przejęła produkcję Skippiego 650, budowanego teraz pod nazwą Scandinavia 650 w wersjach Cruiser i Racer. Na pewno któryś z tych dwu modeli zaprezentowany zostanie na stoisku stoczni, na którym gościć będzie Stowarzyszenie klasy Scandinavia/Skippi 650 w Polsce. Stocznia przygotowuje nowość na ten sezon – przepiękny, niewielki morski cruiser S35, jednak nie wiadomo, czy zobaczymy go na targach, jego produkcja znajduje się we wstępnej fazie.

 

Śląski Mariner Yachts od lat wystawia się na polskich wystawach, na WIATR i WODA pokaże swą całą aktualną ofertę – Marinery 20, 24 i 30. Jeden jedyny jacht sprzedaje firma Cosinus Yachting. Dziesięciometrowa jednostka budowana jest w najstarszej polskiej stoczni Janmor i przeznaczona do szkoleń i żeglowania turystycznego po morzu – ma nawet kategorię oceaniczną A. Wyróżnia się dość odważną stylistyką, ale w środku oferuje wszelkie niezbędne podczas rejsów wygody.

 

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych jachtów, które „dopłyną” do hali na ul. Marsa w Warszawie. Z pewnością interesujących konstrukcji będzie więcej a za sprawą specjalnie na Wiatr i Woda powiększonej bramy wjazdowej (rekordowe 5,5 x 5,5 m) możemy być świadkami wielu ciekawych (i dużych) niespodzianek. Tylko więc wizyta na targach pozwoli poznać je wszystkie.

 

 

Motorowodne hity wystawy

 

Stanisław Iwiński

 

Targi WIATR i WODA w Warszawie zakotwiczą tym razem w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa. Przebudowanie dla potrzeb naszej wystawy bramy wjazdowej pozwoli tym razem bez problemu wstawić do środka nawet 60-stopowe wielkie jachty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

 

Specyfika rynku krajowego, dla potrzeb którego organizowane są pokazy sprzętu pływającego w Polsce sprawia, że wystawiane są konstrukcje motorowe głównie średniej wielkości do mniej więcej 12 m długości. Niemniej i w tej kategorii mamy w czym wybierać, bogactwo pomysłów konstruktorskich nie zna granic.

 

Laureaci na polskim rynku

Zaczynając przegląd motorowych prezentacji targowych bez wątpienia polecamy jednostki, które w ostatniej edycji konkursu Jacht Roku 2015 w Polsce – Nagroda Miesięcznika „Żagle” zdobyły najwyższe laury (relacja wewnątrz marcowego numeru). Po raz pierwszy w historii jest szansa, że wszystkie trzy konstrukcje zobaczymy w halach targowych. I tak:

- w stoisku Parker Poland królować więc będzie Parker 750 DC, zwycięzca w kategorii Jachty Motorowe do 9 długości. Model ten oprócz polskiego tytułu był nominowany w kilku najbardziej prestiżowych konkursach nautycznych w Anglii, Francji i Niemczech. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to absolutny hit ubiegłego sezonu. W tym samym stoisku będzie można zobaczyć także kilka innych ciekawych i nowych propozycji, Parker 630 Sport, 660 Open, 800 Weekend oraz premierę światową 630 Bow Rider. Jeżeli zdecydujemy się na zakup (będą na pewno atrakcyjne propozycje cenowe), możemy w tym samym miejscu wyposażyć ją w słynne silniki zaburtowe Merkurego, którego Parker jest przedstawicielem na Polskę.

- Bavaria Sport 360 Coupe (Jachty Motorowe powyżej 9 m dł.) zwyciężyła w naszym konkursie prawdziwym rzutem na taśmę, jej testowanie odbyło się w ostatnim możliwym terminie. Teraz też producent do ostatniej chwili trzyma nas w niepewności.
Yacht & Yachting, przedstawiciel Bavarii na Polskę stara się bardzo aby nie zawieść swoich klientów, ale wszystko jest w rękach stoczni.

- Nie ma problemu natomiast z obejrzeniem laureata w kategorii Jachty Specjalne. Balt 818 Tytan będzie przyciągał uwagę zwiedzających w stosiku Balt Yachtu z Augustowa. Stocznia przygotowuje jeszcze jedną niespodziankę, prawdziwy rarytas dla miłośników szybkiego pływania po wodzie. Będzie to Coremate 27, norweska konstrukcja, która ostatnio pobiła rekord szybkości na trasie Oslo – Kopenhaga. Podobno może rozpędzić się nawet do ponad 65 w, czyli ponad 120 km/h!

 

Największe stoiska

Warto też zwrócić uwagę na kilka konstrukcji, które były nominowane do ostatniego etapu w naszym bądź innym międzynarodowym konkursie. Motorboats & Yachting Centre Poland Adam Smoliński, od niedawna polski dealer Baylinera, wystawi aż 5 modeli tego słynnego producenta: Ciera 8 (premiera w Cannes 2014), 742 Cuddy (nominowany w Polsce  i Niemczech), 642 Cuddy, 175 Bowrider czy wreszcie Elementa XL nagrodzonego w konkursie Best of Boat w Berlinie (Żagle 01/2015). Dodajmy, że większość z tych konstrukcji produkowana jest w Polsce, w stoczni Ślepsk w Augustowie. Będzie też można zobaczyć produkowane w USA motorówki Chaparral 285 SSX Cuddy oraz Regal 2550 Cuddy.

Największe bogactwo modeli łodzi i jachtów motorowych zobaczymy w stoiskach Galeona i Power Boats Poland. Nasz eksportowy producent pokaże szeroką gamę małych Galii: 750HT, 600HT, 570sun, 630sun, a także dwa prawdziwe hity: Galeona 305 HTS (premiera krajowa i nominacja w konkursie European Power Boat of The Year) oraz ekskluzywnego 420 Fly, który prawdopodobnie będzie flagowym jachtem wystawy. Power Boats Poland w równie imponującym stylu wystawi 3 modele Cobalta: 220 WSS, 243, 273 i 5 Sea Rayów: 19 SPXE, 21 SPXE 210 SSE BB, 265 DAE i 305 DAE. Obok amerykańskiej produkcji, częściowo wykonywanej w Polsce (Sea Ray), zobaczymy także francuskiego Beneteau Grand Turismo 34 oraz fińską Grandezzę 27 OC. Każdy znajdzie więc tutaj propozycję odpowiadającą swojemu zapotrzebowaniu.

 

Inni też mają hity!

Polecamy też uwadze inne stoiska, na których nasi renomowani producenci pokazywać będą swoje konstrukcje wypornościowe. Delphia Yachts Kot wystawi w Warszawie 2 Nautiki: 800 Soley i 110 Soley, obie autorstwa Andrzeja Skrzata. Doskonała propozycja nie tylko na nasze akweny śródlądowe. Tego samego autora jest Courier 970, który pokazany będzie w stoisku stoczni Northman. Jego test zaprezentujemy w kwietniowym wydaniu, jacht możemy polecić jednak już dzisiaj. Polską premierę będzie miał też Merry Fisher 695 wystawiany przez przedstawiciela Jeanneau na Polskę, firmę Dobre Jachty. Skonstruowany, jak wszystkie merry fishery przez pracownię projektową Centkowski /Denert Design Studio, produkowany jest oczywiście w stoczni Ostróda Yacht. Augustowska firma S-Yachts, związana blisko ze stocznią Ślepsk w tym roku zaprezentuje ciekawą konstrukcję fińską Axopar 28 TT i prawdopodobnie własny pomysł, motorówkę Sunliner Motus 500.

 

Warto też zwiedzić stoiska firm mocno związanych ze światowymi gigantami, producentami silników do łodzi. Taurus Sea Power zaprezentuje min. nowe silniki Yanmara o mocy
od 29 do 110 KM (wyjątkowo ciche i proekologiczne), rewolucyjnego Evinrude’a ETEC G2 czy wreszcie prawdziwą nowość Lehr na gaz o mocy 15 KM. Obok napędów zobaczymy też nową linię skuterów Spark oraz łodzie amerykańskiej firmy Glastron (GTX 160). Yamaha wystawi się w tym roku wspólnie ze stocznią Sportis. Niewątpliwą atrakcją będzie nowa seria skuterów wodnych, w tym potężnych Wave Runnerów FZR SVHO i FZS SVHO (zobacz Żagle 02/2015). Nie zabraknie też szerokiej gamy silników zaburtowych, od przenośnych o mocy od 2,5 do 15 KM oraz elektrycznych do najmocniejszego na świecie F350 V8.

 

Suzuki natomiast obok oczywiście przeglądu całej serii zaburtowych napędów przyczepnych zapowiada polską premierę swojego najnowszego szlagieru, modelu 200 DF („Żagle” 12/2014).

 

Jednym słowem na targach nie powinno zabraknąć nikogo kto liczy się na naszym rynku nautycznym.

e-Biuletyn informacyjny