Targi w Warszawie

Targi Wiatr i Woda w Warszawie: 16-19 marca 2017 roku

Wkrótce poinformujemy o szczególach

PODSUMOWANIE edycji 2016

28. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji

WIATR i WODA

10 - 13 marca 2016

Centrum Wystawiennicze przy ul. Marsa w Warszawie

 

W dniach 10-13 marca 2016 roku w Warszawie odbyły się największe w tej części Europy Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Już po raz dwudziesty ósmy na targach spotkali się przedstawiciele branży oraz miłośnicy sportów wodnych i rekreacji z Polski i z zagranicy. 

 

Podczas tegorocznych Targów WIATR i WODA w halach targowych można było poczuć gorącą atmosferę nadchodzącego lata. Oprócz pięknych jachtów żaglowych, luksusowych łodzi motorowych, pontonów, RIBów, skuterów wodnych i innych jednostek pływających, na targach można było znaleźć akcesoria żeglarskie, silniki, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, instrumenty do nawigacji  i elektronikę jachtową.

 

Tradycyjnie nie zabrakło nowości i premier, które wystawcy przygotowali na nadchodzący sezon. Jedną z nich na swoim stoisku zaprezentowała stocznia Delphia Yachts, na którym  odbyła się uroczysta premiera jachtu Nautika 1150 Voyage luksusowego i nowoczesnego Cruisera łączącego w sobie zalety houseboat’ów i łodzi ślizgowych, ze strefą dzienną w kokpicie i opcją Sunfly. Gościem specjalnym wydarzenia był projektant jachtu, Tomasz Rosiński.

 

Firma Super Yachts, wyłączny dystrybutor na Polskę luksusowych łodzi motorowych Ferretti i Pershing oraz jachtów żaglowych Nautor's Swan zaprosił na targach na prezentację aktualnej oferty oraz pokaz unikatowej w skali światowej - legendarnej łódzi Riva Florida z 1963r. należącej kiedyś do premiera Józefa Cyrankiewicza. Wśród licznych ciekawostek i nowości tegorocznych Targów WIATR i WODA pojawił się także niezwykły eksponat - odnowiona łódź przedwojennej klasy L z roku 1936, należąca niegdyś do słynnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego wyremontowana przez firmę CMS farbyjachtowe.pl.

 

Na stoisku stoczni jachtowej Northman zaprezentowane zostały wyjątkowe jachty: motorowy Courier 970 oraz żaglowe Maxus 33.1 RS Exclusive – „Król Mazur” w wersji armatorskiej, Maxus 26 – pierwszy model z linii Evo (nowość 2015), Maxus evo 24 – premiera sezonu 2016 w wersji klasycznej i Maxus evo 24– premiera sezonu 2016 w wersji nowoczesnej. Premierę na warszawskiej imprezie miał także  Phobos 24.5, Jacht Roku 2016 w kategorii do 7,5 m długości - najnowszy produkt śląskiej stoczni Dalpol Yacht.  

 

Jednym z największych stoisk na tegorocznych Targach była ekspozycja firmy Power Boat Poland, multiprzedstawiciela różnych motorowodnych gigantów, którego ozdobą były m.in. dwa ponad 40-stopowe jachty: Azimut 43 Atlantis i Beneteau Gran Turismo 40. Jak zwykle dużym powodzeniem na Targach cieszyło się stoisko stoczni Galeon, do którego nieprzerwanie ustawiały się kolejki zwiedzających. 

 

Odwiedzający stoisko Suzuki Motor Poland mogli tam znaleźć silniki zaburtowe o mocy od 2,5KM do 300KM pasujące do wszelkich zastosowań: wypoczynkowych, sportowych i komercyjnych. Gdański Taurus, obok sztandarowych produktów: silników Evinrude, najnowszych napędów japońskiego Yanmara, silników na gaz Lehr i elektrycznych Flover, sterów strumieniowych i różnej maści osprzętu do jednostek pływających, zaprezentował także najpotężniejsze na rynku skutery wodne Sea Doo RXP 300 i GTX LTD 300 z napędem strugowodnym o mocy 300 KM.

 

Stoisko Henri Lloyd światowego lidera w produkcji odzieży żeglarskiej pękało na targach w szwach... od nowości! Absolutnym hitem był sztormiak legendy światowego żeglarstwa – Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, która 40 lat temu wypłynęła w samotny rejs dookoła Ziemi w sztormiaku zaprojektowanym przez założyciela Henri Lloyd – Henryka Strzeleckiego.

 

Na targach promowały się także regiony turystyczne z kraju i zagranicy, które zaprezentowały swoje atrakcje związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodą i na wodzie. W ofercie nie brakowało wodnych szlaków, czartery, akweny żeglarskie, mariny oraz ciekawe miejsca do uprawiania sportów wodnych. Dla wielu gości wizyta na Targach była ważnym momentem decyzji o planach na zbliżające się wielkimi krokami wakacje. Wśród tegorocznych ofert nie zabrakło również sprzętu do uprawiania nurkowania, kajakarstwa i windsurfingu.

 

Tegoroczne Targi zgromadziły 440 wystawców z Polski i 9 innych krajów: Hiszpanii, Grecji, Niemiec, Ukrainy, Włoch, Czech, Węgier, Irlandii i Holandii. Łącznie zaprezentowanych zostało 130 łodzi i jachtów. Odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń – spotkań, prezentacji i premier. Imprezę odwiedziło blisko 30 tysięcy osób, co stanowi ponad 10 % wzrost frekwencji w stosunku do 2015 roku.

 

Partnerami Targów WIATR i WODA był Magazyn „Żagle”, Sponsorem firma Henri Lloyd a Miastem Partnerskim – Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.

 

Spotkania ze znanymi żeglarzami, gwiazdami sportów wodnych i podróżnikami, relacje z regat, dalekich wypraw oraz zapowiedzi kolejnych wyczynów związanych z wodą to tradycja Targów WIATR i WODA. Jednym z gości tegorocznych Targów był Tom Cunliffe postać kultowa w angielskojęzycznym świecie żeglarskim, autor wielu książek, publikacji i filmów, od lat mający własną stałą rubrykę w kultowym magazynie żeglarskim „Yachting Monthly”.

 

Wizyta na Targach była także szansą na spotkanie z wielkim entuzjastą rejsów polarnych - Piotrem Kuźniarem, kapitanem jachtu „Selma Expeditions”, który opowiedział gościom Targów o trudach żeglugi w warunkach lodowych, o wyprawie na antarktyczne Morze Rossa oraz o rejsie przez Przejście Północno-Zachodnie. Odwiedzający Targi WIATR i WODA mieli także okazję spotkać się z Szymonem Kuczyńskim w chwilę po zakończonym przez niego samotnym rejsie dookoła świata.

 

Tradycyjnie miłośnicy kajakarstwa wzięli udział w powstałym przy współpracy z Magazynem „Wiosło” Dniu Kajakarza, którego program, także w tym roku wypełniły ciekawe spotkania, prezentacje i wykłady. Gościem specjalnym targów był Aleksander Doba, zdobywca tytułu Podróżnika Roku w zeszłorocznej edycji konkursu National Geographic, który opowiedział na Targach o kolejnych wyzwaniach i swojej nowej transoceanicznej wyprawie, z zachodu na wschód, której start planowany jest na 14 maja 2016 r. z Nowego Jorku.

 

Podczas Targów zaprezentowana została Żeglarska Kadra Olimpijska, która będzie reprezentowała nasz kraj podczas zbliżających się wielki krokami Igrzyskami w Rio 2016. Na targowej scenie gościliśmy m.in.: Piotra Myszkę, Przemysława Miarczyńskiego, Pawła Tarnowskiego, Maję Dziarnowską i Radosława Furmańskiego.  

 

Podczas tegorocznych Targów WIATR i WODA zostały wręczone najważniejsze nagrody branżowe, w tym „Jacht Roku w Polsce”, Nagrody „Przyjazny Brzeg”, Nagrody „Regaty Roku”, Nagrody im. Leonida Teligi oraz wyróżnienia PTTK, PZŻ, PZMWiNW i Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, która podczas Targów obchodziła swój Jubileusz 10-lecia istnienia.

 

Przyznano także jak co roku nagrody dla najlepszych produktów prezentowanych na Targach „Gwoździe Targów WIATR i WODA”. Komisja w składzie: Waldemar Heflich (Przewodniczący), Dominik Życki (Sekretarz) oraz Mariusz Główka, Stanisław Iwiński, Adrian Skubis (Członkowie Jury) po podliczeniu punktacji nagrody przyznali:

 

w kategorii – Jacht Żaglowy Mały – Maxus Evo24

Jacht zgłoszony przez stocznię Northman

 

w kategorii – Jacht Żaglowy Duży –  Maxi 1200

Jacht zgłoszony przez stocznię Delphia Yachts Kot

 

w kategorii – Jacht Motorowy Mały –  Nautique G23

Jacht zgłoszony przez firmę Surf Seven Sport

 

w kategorii – Jacht Motorowy Duży –   Galeon 365 HTS

Jacht zgłoszony przez stocznię Galeon

 

w kategorii – Osprzęt i Wyposażenie –   Intelle, Wodoszczelne panele dotykowe

Produkt zgłoszony przez firmę Intelle.

 

W kategorii Osprzęt i Wyposażenie jury postanowiło przyznać 5 wyróżnień:

 

1. Silniki zaburtowe Suzuki DF4A, DF5A, DF6A

Zgłoszony przez firmę Suzuki Motor Poland

 

2. Quantum, zamknięta antena bezprzewodowa radaru CHIRP

Zgłoszona przez firmę Eljacht

 

3. Sztormiak dla każdego

Zgłoszony przez firmę Hornet

 

4. System dystrybucji zasilania i monitorowania mediów

Zgłoszony przez firmę Amperflex

 

5. Pompa Rule Low Pro

Zgłoszona przez firmę Taurus Sea Power

 

Zwycięzcami w konkursie na najładniejsze stoisko na tegorocznych Targach WIATR i WODA została stocznia Galeon a wyróżnienia otrzymały firmy Marco Marine i Eberspaecher.

 

Na kolejne Targi WIATR i WODA w Warszawie wszystkich miłośników sportów wodnych zapraszamy w dniach 16-19 marca 2017, jednak już dziś zapraszamy na przyjazne wybrzeże Gdyni – Żeglarskiej Stolicy Polski, do udziału w letniej edycji Targów WIATR i WODA. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 28-31 lipca 2016. Będzie to znakomita okazja do sprawdzenia walorów nautycznych jednostek w ich naturalnym środowisku w pięknej scenografii i wakacyjnej atmosferze.

Natomiast jesienią w dniach 4-6 listopada zapraszamy do Katowic na premierową edycję I Śląskich Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA.

e-Biuletyn informacyjny

Miasto współgospodarz