Miasto współgospodarz

 

 

 

Relacja z Targów

 

Prowadziliśmy streaming ze spotkań „Podróże na wodzie”, które redakcja miesięcznika „Podróże” zorganizowała na Targach w sobotę, 5 listopada 2016 roku.

 

14:30     Bartek Kaftan – „Rejs po Bahamach”

15:00     Monika Witkowska - „Co ma Przylądek Horn do Korony Ziemi?”

16:00     Hubert Kisiński – „Rowerem po Amazonce”

17:00     Łukasz Długowski – „Mikrowyprawy na stand up paddle”

 

 

 

 

Tak było w 2016 roku:

W dniach 4-6 listopada 2016 roku w Katowicach odbyła się premierowa edycja Śląskich Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny podziwialiśmy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, położonym w sercu Katowic. Łącznie swoją ofertę na I Śląskich Targach Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA 2016 zaprezentowało blisko 200 wystawców. Katowice przyjęły rolę Miasta Współgospodarza wydarzenia.

Powołując Targi WIATR i WODA w Katowicach dostrzegamy ogromny potencjał tego regionu, który choć nie dysponuje naturalnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, jest jednym z najsilniejszych i najaktywniejszych okręgów żeglarskich w Polsce. Historia żeglarstwa na Śląsku sięga wczesnych lat dwudziestych minionego stulecia a obecnie Śląsk stał się prawdziwym zagłębiem amatorów sportów wodnych, których przybywa z każdym rokiem. Stale rozbudowuje się oferta szkoleniowa a w wielu śląskich rodzinach żeglarstwo stało się sportem wielopokoleniowym. Uprawiających sporty wodne Ślązaków spotkać można zarówno na śródlądziu jaki i na wodach na całym Świecie.

Na Targach obecne były największe polskie stocznie m. in.: Galeon, Delphia Yachts, Parker Poland, Balt Yacht, Northman, Dalpol, Antila, Mariner Yacht czy Eskapader. Dopisali także importerzy zagranicznych marek łodzi i jachtów: Power Boats Poland, Astex, M&YC, Dobre Jachty, Dedi Marine, Skyboat, Marinero, Yachts & Yachting. W targowej ofercie były także pontony, RIBy, skutery wodne, akcesoria żeglarskie, silniki, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, instrumenty do nawigacji i elektronikę jachtową, oferta producentów i dystrybutorów odzieży żeglarskiej i sportowej oraz regionów turystycznych.

Miesięcznik „Żagle” przyznał Gwoździe Targów - Nagrody im. Jerzego Fijki. Punktualnie o godzinie 11.00 w sobotę, Waldemar Heflich, Redaktor Naczelny „Żagli” ogłosił laureatów „Gwoździ” przyznanych podczas Śląskich Targach Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w Katowicach po raz pierwszy. Komisja konkursowa obradowała w składzie: Waldemar Heflich (Przewodniczący), Dominik Życki (Sekretarz) oraz Mariusz Główka, Stanisław Iwiński i Adrian Skubis.

W kategorii „Jacht Żaglowy” zwyciężył Maxus Evo24, jacht zgłoszony przez stocznię Northman. W kategorii „Jacht Motorowy” -  Galeon 360 Fly, jacht zgłoszony przez stocznię Galeon, a w kategorii „Osprzęt i Wyposażenie” - Mercury Activ Trim - produkt zgłoszony przez firmę Parker Poland.

Na serię spotkań „Podróże po wodzie” zaprosiła redakcja miesięcznika „Podróże”. O rejsie po Bahamach opowiadał Bartek Kaftan, na pytanie „Co ma Przylądek Horn do Korony Ziemi?” odpowiadała Monika Witkowska, Hubert Kisiński relacjonował podróż przez Peru i Brazylię rowerem po Amazonce, a Łukasz Długowski opowiadał o swoich przygodach na wodzie: spływie pontonem dziecięcym, kanioningu w strumyku i podróży na desce Stand Up Paddle.

Magazyn WIATR zaprosił na spotkanie z Bartkiem Czarcińskim, 29-letnim żeglarzem z Kalisza, który na początku października przerwał swój samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów. Gościem Targów był także Kapitan Krzysztof Baranowski.

Partnerem Śląskich Targów WIATR i WODA w Katowicach jest Magazyn Żagle, Sponsorem firma Henri Lloyd. Targi organizuje spółka Yacht EXPO a organizatorem wykonawczym imprezy jest firma Murator EXPO. Miasto Katowice jest Współgospodarzem.

Targi WIATR i WODA w Katowicach kontynuować będą tradycje odbywającej się od blisko 30 lat warszawskiej edycji Targów, które są największą i najstarszą w Polsce imprezą wystawienniczą branży sportów wodnych i rekreacji oraz liczącym się wydarzeniem na świecie.

Newsletter