Miasto współgospodarz

 

 

 

Edycja 2016

KATOWICE dla odmiany!

W dniach 4-6 listopada 2016 roku w Katowicach odbyła się premierowa edycja Śląskich Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny mogliśmy podziwiać w wyjątkowym obiekcie - Międzynarodowym Centrum Kongresowym, położonym w sercu Katowic.

Premierowa edycja i wielki sukces!

Planując organizację Targów WIATR i WODA w Katowicach dostrzegaliśmy ogromny potencjał tego regionu, który choć nie dysponuje naturalnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, jest jednym z najsilniejszych i najaktywniejszych okręgów żeglarskich w Polsce. Wiedzieliśmy, że śląskie zagłębie żeglarskie daje szansę na stworzenie udanej imprezy. Targi WIATR i WODA w Katowicach okazały się być strzałem w 10! Swoją ofertę zaprezentowało blisko 200 wystawców. W ciągu trzech dni imprezę odwiedziło 13 620 miłośników sportów wodnych z Polski i zagranicy.

Podczas Targów WIATR i WODA w Katowicach każdy amator sportów wodnych mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło nowości i premier światowych, jak i tych krajowych. Na Targach obecne były największe polskie stocznie. Stocznia Galeon na Targach zaprezentowała światową premierę jachtu Galeon 360 FLY. Stocznia Delphia Yachts, największy producent jachtów żaglowych w Polsce oraz jedna z większych stoczni w Europie Środkowo-Wschodniej, zaprezentowała 3 modele: Nautika 1150 Voyage, 989 Platinum oraz Agapi 800. Firma Parker Poland na swoim stoisku pokazała jednostki Parker 690 Day Cruiser i Parker 770 Weekend.  Swoje oferty na Targach zaprezentowały także stocznie Balt Yacht, Northman, Dalpol, Antila, Mariner Yacht czy Eskapader. Nie zabrakło importerów zagranicznych marek łodzi i jachtów: Power Boats Poland, Astex, M&YC, Dobre Jachty, Dedi Marine, Skyboat, Marinero, Yachts & Yachting i wielu innych. W targowej ofercie nasi goście mogli znaleźć także pontony, RIBy, skutery wodne, akcesoria żeglarskie, silniki, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, instrumenty do nawigacji i elektronikę jachtową. Były także oferty producentów i dystrybutorów odzieży żeglarskiej i sportowej oraz regiony turystyczne, które oferowały atrakcje związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodą i na wodzie. Na targach promowały się wodne szlaki turystyczne, firmy czarterowe, akweny żeglarskie, mariny oraz ciekawe miejsca do uprawiania sportów wodnych. Nie zabrakło propozycji skierowanej do miłośników windusrfingu czy kajakarstwa. Wizyta na Targach dla wielu naszych gości była okazją aby jeszcze w tym roku zaplanować kierunki przyszłorocznych, wodnych przygód. 

 

Targowy program wydarzeń

Podczas Targów odbywały się spotkania ze znanymi żeglarzami i podróżnikami. Naszym gościem był m.in. Bartkiem Czarciński, 29-letni żeglarz z Kalisza, który na początku października przerwał swój samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów i na Targach w Katowicach opowiedział o wypadku swojego jachtu „Perła” i akcji ratowniczej.  

We współpracy z Magazynem „Podróże” zaprosiliśmy gości Targów na cykl spotkań pt. „PODRÓŻE na wodzie”, w ramach których Bartek Kaftan opowiedział o rejsie na Karaiby, Monika Witkowska o opłynięciu Hornu, Hubert Kisiński o podróży rowerem po Amazonce a  Łukasz Długowski o mikrowyprawach na stand up paddle.

Wizyta na Targach była także okazją do spotkania z jednym z najbardziej utalentowanych polskich żeglarzy Piotrem Tarnackim i do podziwiania na żywo jego wyjątkowego katamaranu Flying Phantom o niezwykłej konstrukcji pozwalającej mu latać na granicy wody i powietrza osiągając prędkości maksymalne na poziomie 30 węzłów.

Swoimi doświadczeniami na wodzie podzielił się także kapitan Krzysztof Baranowski.

 

Nagrody i wyróżnienia

Na Targach w Katowicach, podobnie jak podczas warszawskiej edycji imprezy, przyznane zostały Gwoździe Targów - Nagrody Miesięcznika „Żagle” im. Jerzego Fijki

W kategorii „Jacht Żaglowy” zwyciężył Maxus Evo24, jacht zgłoszony przez stocznię Northman. W kategorii „Jacht Motorowy” -  Galeon 360 Fly, jacht zgłoszony przez stocznię Galeon, a w kategorii „Osprzęt i Wyposażenie” - Mercury Activ Trim - produkt zgłoszony przez firmę Parker Poland.

Podczas Targów Redakcja Magazynu Żagle zaprezentowała jachty nominowane w tegorocznej edycji konkursu „Leatherman Jacht Roku w Polsce”, którego zwycięzców poznamy już wkrótce. 

Partnerem premierowej Śląskiej edycji Targów WIATR i WODA w Katowicach był Magazyn Żagle, Sponsorem firma Henri Lloyd. Miasto Katowice pełniło rolę Współgospodarza wydarzenia.

Newsletter