Edycja 2017

W dniach od dwudziestego siódmego do trzydziestego lipca w Gdyni odbywały się 12. Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA - na wodzie. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny przez cztery dni można było oglądać w przystani jachtowej „Marina Gdynia”.

Głównym celem Targów WIATR i WODA na wodzie jest promocja idei żeglarstwa morskiego i sportów wodnych, a przy tym umożliwienie amatorom wodnej rekreacji oceny walorów jachtów, łodzi motorowych i sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku - na wodzie.

Podczas tegorocznej edycji w gdyńskim porcie zaprezentowano jachty i łodzie z polskich i zagranicznych stoczni, w tym premierowe, debiutujące na rynku jednostki. W halach namiotowych ustawionych na nadbrzeżu znalazły się produkty firm oferujących akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową. Byli również organizatorzy czarterów oraz branżowe media. Na tegorocznych Targach swoje oferty zaprezentowało ponad 130 firm a imprezę odwiedziło blisko 10 500 gości.     

Na stoisku stoczni Delphia Yachts miała miejsce premiera światowa najnowszego jachtu motorowego, BluEscape 1200, który nową linię nowoczesnych i eleganckich jachtów spacerowych oferowanych przez stocznię z Olecka. Duże zainteresowanie gości targów  wzbudzały także prezentowane na stoisku jachty Nautika 1150 Voyage, Delphia 46 DS i Maxi 1200.

Bogatą ofertę luksusowych łodzi motorowych można pokazała w tym roku w Gdyni stocznia  Galeon. Wśród prezentowanych jednostek znalazły się m.in.: 780 Crystal, 510 Skydeck oraz premierowy 370 HTC.

Ma stoisku stoczni Parker Poland można było w tym roku podziwiać  Parkera 750 CC i DC, Parkera 690 Sport i Bowrider a także Parkera 800 Weekend. Oprócz klasycznych motorówek zaprezentowane zostały hybrydowe RIB-y, w których specjalizuje się firma. Nie zabrakło także urządzeń elektronicznych, silników oraz osprzętu.

Uwagę zwiedzających tradycyjnie przyciągało stoisko firmy Dobre Jachty, która w tym roku zaprezentowała 6 jachtów: żaglowy Jeanneau Sun Odyssey 349, motorowe jachty Jeanneau NC 11 i Merry Fisher 795 oraz Merry Fisher 895, a także - po raz pierwszy w Gdyni - włoskie łodzie motorowe Invictus 340 CX (światowa premiera odbyła się podczas Warszawskich Targów Wiatr i Woda w Warszawie) i Invictus 190 FX.

W Gdyni nie zabrakło stoczni Northman z Węgorzewa, która prezentowała nowego Nexusa 870 Revo, Maxusa evo 24 oraz małego Maxusa 22 Solo Around, na którym Szymon Kuczyński podjął się ustanowienia rekordu świata w samotnej żegludze non stop dookoła Ziemi na najmniejszym jachcie w historii.

Miłośnicy skuterów wodnych oblegali stoisko firmy Taurus Sea Power na którym prezentowane były najnowsze modele skuterów  Sea-Doo oraz riby.  

Spotkania i pokazy na wodzie

 Wizyta na tegorocznych Targach była także okazją do spotkania ze znakomitymi żeglarzami. Gościem tegorocznych Targów była Joanna Pajkowska polska żeglarka, kapitan jachtowy, ratownik morski, która pokonała wiele tysięcy mil morskich zarówno w rejsach jak i w regatach. O żeglarstwie i swoich przygodach opowiedział na targach także Kapitan Krzysztof Baranowski, mający za sobą ćwierć miliona mil morskich przeżeglowanych na różnych akwenach, autor koncepcji i animator budowy żaglowców Pogoria i Fryderyk Chopin, twórca „Szkoły pod Żaglami” oraz autor wielu niezwykłych opowieści o przygodach na morzu. Z gośćmi targów spotkał się Szymon Kuczyński, żeglarz samotnik, instruktor i popularyzator żeglarstwa, spotkanie na Targach odbyło się na chwilę przed planowanym przez niego, kolejnym, samotnym rejsem dookoła świata.

Każdego dnia Targów w Marinie w Gdyni można było obserwować pokazy technik ratowniczych przygotowanych przez Pomorskie WOPR wraz z grupą wspieraną przez psy ratownicze. „Jak pomóc aby nie zaszkodzić” to temat sobotniego szkolenia podczas, którego goście Targów mogli dowiedzieć się jak nie będą ratownikiem pomóc osobie znajdującej się w wodzie, tak aby nie narazić własnego bezpieczeństwa. W targową niedzielę w Marinie można było zobaczyć regaty najmniejszych z prezentowanych na targach jednostek -jachtów sterowanych radiem. 

Dla dzieci

W sobotę i niedzielę na stoisku Polskiego Związku Żeglarskiego odbywały się bezpłatne warsztaty edukacji żeglarskiej POLSAILING.

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej - PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Na rodziców i dzieci czekała wykwalifikowana kadra instruktorska prowadząca animacje żeglarskie na brzegu i na wodzie, na łódkach klasy Optimist.  

Nagrody i nominacje

Podczas tegorocznych Targów WIATR i WODA -  na wodzie już po raz ósmy przyznana została nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w powołanym z okazji targów konkursie GDYNIA YACHT DESIGN. Celem konkursu jest wyłonienie najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego prezentowanego na targach. W skład tegorocznego Jury weszli: Hanna Bakuła - polska malarka, scenograf, kostiumolog, felietonistka i autorka książek, Tadeusz Jelec - design manager Jaguara, Bartosz Piotrowski - doktor sztuki, projektant specjalizujący się w konstrukcjach szynowych, główny designer PESA, zdobywca wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, Leszek Gonciarz – autor licznych doskonałych konstrukcji żaglowych w Polsce oraz Stanisław Iwiński, szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle”, sprawujący rolę sekretarz komisji konkursowej.

Nagrody uzyskały następujące konstrukcje:

W kategorii Jachty Żaglowe – „Hanse 455” prezentowany przez firmę Horyzont

W kategorii Jachty Motorowe – „Delphia BluEscape 1200” prezentowany przez stocznię Delphia Yachts

Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienie jachtowi – „Dragon Fly” wystawionemu przez firmę Rodan.  

Na Targach w Gdyni zostały także wręczone nominacje w konkursie „Land Rover Jacht Roku w Polsce – Polish Yacht of the Year 2018” organizowanym przez redakcję Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”.

Honorowy patronat nad Targami sprawowali w tym roku: Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk, Prezydent Gdyni Pan Wojciech Szczurek, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Imprezę organizują Yacht EXPO i Murator EXPO. Partnerem targów był magazyn „Żagle” a Partnerem Strategicznym Miasto Gdynia – Żeglarska Stolica Polski, Sponsorem Targów był znany na całym świecie producent odzieży dla żeglarzy firma Henri Lloyd. Targowy czas odmierzał Spinnaker Watches.

NASTĘPNE TARGI W GDYNI: 9-12 SIERPNIA 2018 ROKU

 

 

 

 

Newsletter