Targi na wodzie

Targi Sportów Wodnych i Festiwal Żeglarski WIATR i WODA na wodzie po raz pierwszy odbyły się w 2006 roku. Miastem partnerskim jest Miasto Gdynia – Żeglarska Stolica Polski, Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO. Partnerem programowym i animatorem wielu targowych wydarzeń i konkursów jest miesięcznik „Żagle”.

Głównym celem Targów WIATR i WODA na wodzie jest promocja idei żeglarstwa morskiego i sportów wodnych, a przy tym umożliwienie amatorom wodnej rekreacji oceny walorów jachtów, łodzi motorowych i sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku - na wodzie.

Każdorazowo podczas Targów w Gdyni można oglądać blisko sto dwadzieścia jachtów i łodzi z polskich i zagranicznych stoczni, w tym wiele premierowych, debiutujących na rynku jednostek. W halach namiotowych ustawionych na nabrzeżu prezentowane są produkty ponad 130 firm oferujących akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową. Będą również organizatorzy czarterów oraz media branżowe.

Targi WIATR i WODA w Gdyni to obok ekspozycji wystawców także atrakcje związane ze sportami wodnymi, odbywają się też pokazy ratownictwa na wodzie oraz regaty jachtów sterowanych radiem.

Gośćmi Specjalnymi Targów na wodzie byli m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski, Aleksander Doba – kajakarz, który dwukrotnie pokonał Ocean Atlantycki,  Kapitan Krzysztof Baranowski, mający za sobą ćwierć miliona mil morskich przeżeglowanych na różnych akwenach, autor koncepcji i animator budowy żaglowców Pogoria i Fryderyk Chopin, twórca „Szkoły pod Żaglami”.

Podczas Targów WIATR i WODA na wodzie przyznawana jest Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie GDYNIA YACHT DESIGN. Celem konkursu jest wyłonienie najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego prezentowanego na Targach. W jury konkursu zasiadają: Hanna Bakuła - polska malarka, scenograf, kostiumolog, felietonistka i autorka książek, Tadeusz Jelec - design manager Jaguara, Bartosz Piotrowski - doktor sztuki, projektant specjalizujący się w konstrukcjach szynowych, główny designer PESA, zdobywca wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, Leszek Gonciarz – autor licznych doskonałych konstrukcji żaglowych w Polsce oraz Stanisław Iwiński, szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle”, sprawujący rolę sekretarza komisji konkursowej.

Na Targach w Gdyni Redakcja Magazynu Sportów Wodnych „Żagle” wręcza nominacje w konkursie „Jacht Roku w Polsce – Polish Yacht of the Year”.

Najbliższa 12. już edycja Targów WIATR i WODA na wodzie zaplanowana jest w dniach 27-30 lipca 2017 roku w Marinie w Gdyni.

Serdecznie zapraszamy!

Newsletter